חיפוש

תפוח הגה – מה הוא ולמי הוא

ישנם דברים שנראים לנו טריוויאליים, אך לאנשים בעלי מוגבלויות יראו כמו משימה בלתי אפשרית. הכנת אוכל, עמידה ממושכת, קשירת השרוכים ואפילו סיבוב ההגה הם דברים שבשבילנו הם פשוטים מאוד אך אדם בעל מוגבלות היה משתהה ומסתבך בפעולה הזו שעה קלה.  כיום, הטכנולוגיה שלנו התפתחה כמעט לכל כיוון ועולם העזרים לאנשים בעלי מוגבלויות הפיקו מהעניין תועלת מרבית כיוון ששוכללו לא מעט פריטים שהפכו משימות בלתי אפשריות לבעלי מוגבלויות, כמו נהיגה, למשימה אפשרית לחלוטין. אז מה הוא תפוח ההגה ולמי הוא מתאים? כל התשובות ממש כאן

מה הוא תפוח הגה?

תפוח ההגה הוא אחד העזרים המומלצים ביותר לבעלי מוגבלויות או אזרחים ותיקים עם רישיון נהיגה בתוקף המעוניינים להקל על חווית הנהיגה שלהם בעת ההיגוי. תפוח ההגה מעוצב עם טבעת המתלבשת על ההגה עצמו ואל הטבעת מחובר כדור, דומה לתפוח, אשר מאפשר אחיזה טובה יותר לנהג ברכב. תפוח ההגה מאפשר אחיזה טובה יותר גם לבעלי מוגבלויות וגם לקשישים או אזרחים ותיקים המתקשים באחיזת ההגה וההיגוי במהלך הנסיעה והוא עושה שינוי של ממש בחייהם של כל אלה לעיל.

חשיבות מיקום תפוח ההגה

מיקומו של תפוח ההגה חשוב לא פחות מתפוח ההגה עצמו. הרי כל עצם הפעולה של התקנת תפוח ההגה מטרתה להקל על הנהג ולגרום לחווית הנהיגה שלו להיות קלה ונוחה יותר. על מנת לקבוע את מיקום תפוח ההגה נכונה, ראשית נהיה חייבים להבין מה היא מגבלת התנועה של מי שנוהג על אותו הרכב. אנו ממליצים להתקין את תפוח ההגה אך ורק לאחר שישב הנהג המיועד ברכב בזמן אמת וקבע בעצמו בדיוק מה יהיה המיקום האידאלי עבורו. יש להימנע מהתקנה של תפוח ההגה ללא נוכחותו של הנהג, שמא נתקין את אותו העזר גבוהה או נמוך מידי ובכך בעצם לא נעזור לנהג בעל המוגבלות כלל.

למי מתאים תפוח הגה לרכב?

כפי שציינו לעיל, האוכלוסיות העיקריות שרוכשות את אותו תפוח ההגה לנכים הם אנשים בעלי מוגבלויות, אזרחים ותיקים או קשישים. אך גם בתוך הקטגוריות הכוללניות הללו יש לנו תת קטגוריות של נהגים שיפיקו תועלת מתפוח הגה לנכים. הנה X דוגמאות:

  1. פגיעה עצבית כתוצאה מאירוע מוחי – כאשר אנחנו עוברים אירוע מוחי, בין אם מדובר באונה השמאלית או הימנית של המוח תהיה פגיעה ביד של מי שעבר את האירוע באותו הצג הפגוע. כלומר, אדם שעבר אירוע מוחי באונה הימנית של המוח יסבול מפגיעה עצבית ותפקודית ביד וברגל ימין. על מנת להקל על הנהיגה לאחר הפגיעה העצבית ביד, לא מעט אנשים יבחרו בתפוח ההגה כדי לאפשר אחיזה טובה יותר גם עם היד ה"פחות טובה".
  2. חולי ALS – ALS היא מחלה ניוונית שפוגעת במערכת העצבים ובשלביה המוקדמים כמעט ולא ניתן להבחין בה אלא היא מתפתחת עם הזמן. מחלת הALS מחלישה את גופנו וידינו ולכן תפוח הגה יועיל מאוד בתהליך ההיגוי.

 

 

רכב יוקרה

 

אולי יעניין אותך גם