חיפוש

האם צריך רישיון כדי להפעיל מנוף

המנוף הוא כלי הכרחי לענפי התעשייה והבנייה, לתעשיית ההובלות, הנדל"ן, ועוד.

הוא משמש להעברת דברים כבדים ממקום למקום, לעבודות בגובה, לחילוץ כלי רכב כבדים, ועוד.

אך האם כל אחד יכול להפעיל מנוף, או שצריך רישיון לכך? פרטים במאמר הבא.

 

המנוף

בענף הבנייה השימוש במנוף הוא הכרחי. בנוסף אליו, יש שימוש במכשירי ציוד מכני הנדסי (צמ"ה), אשר תפקידם הוא לשטח את הקרקע וליצור סביבת עבודה המאפשרת תחילת בנייה.

עם זאת, לא כל מקום הוא ייעודי להחזקת אמצעים אלו, כיוון שהם כלים כבדים מאוד, ולעיתים אף אין צורך בהם. במקרים כאלו בובקט להשכרה יכול לשמש כפתרון.

 

בובקט להשכרה

בובקט להשכרה נועד למקומות בהם העבודה היא מצומצמת יותר, כמו בנייה של גינה לבית פרטי, הכשרת שטח קטן, ועוד. ככלל, מחיר השכרתו של הבובקט הוא בין 1000 ל-2000 שקלים ליום עבודה, אך המחיר משתנה בהתאם לגורמים נוספים, כמו אופי העבודה.

 

האם צריך רישיון להפעיל מנוף?

לאחר שיטוח הקרקע, ניתן להתחיל לעסוק בבנייה. לשם כך, פעמים רבות נצטרך לעשות שימוש במנוף. המנוף הוא כלי מסוכן מאוד, המערב חיי אדם, ולכן צריך לדעת להשתמש בו. לפיכך, כיום יש חובה לעבור הסמכה מקצועית לפני הפעלת המנוף.

 

מה כולל הרישיון?

רישיון למנוף כולל למידת חומר מקצועי מסוים, תרגול עבודה עם גורם מפקח, ולבסוף צריך לגשת ולעבור את מבחן הרישוי הממשלתי. הגורם הממשלתי המפקח על רישיון למנוף הוא משרד העבודה, הרווחה, והשירותים החברתיים.

 

סוגי רישיון למנוף:

קיימים ארבעה סוגים של רישיונות למנוף, בהתאם לסוג הפעילות ולסוג המנוף.

 

מנוף עגורן מסוג צריח – סוג א'

ההגדרה של עגורן מסוג צריח היא רחבה ונכנסים בה מספר סוגים של עגורנים. צריך לבדוק על פי התקנות האם סוג העגורן בו אתם משתמשים נכלל בהגדרה זו. רישיון מסוג א' מחולק לשלוש דרגות, לפי המשקל של הציוד שמרים העגורן. דרגה 1 היא עד 3 טון, דרגה 2 מוגבלת ל-12 טון, ודרגה 14 היא דרגה ללא הגבלת משקל.

 

מנוף עגורן נייד – סוג ב'

מנוף זה הוא מנוף מתקפל, וקיימים מספר סוגים של עגורנים ניידים. גם כאן הרישיון מחולק לדרגות עומס שונות. דרגה 1 עד 30 טון, דרגה 2 עד 90 טון, דרגה 3 עד 150 טון, ודרגה 4 אינה מוגבלת למשקל מסוים.

 

מנוף עגורן גשר עילי – סוג ג'

עגורן זה בנוי משתי מסילות ביניהן קורה, ועליה קיימת צבת להרמת הציוד.

עגורן זה אינו מחולק לפי משקל, אלא לפי תא מפעיל. דרגה 1 מוגבלת למנופים ללא תא מפעיל, ודרגה 2 אינה מוגבלת.

 

עגורן להעמסה עצמית – סוג ד'

הבסיס של עגורן זה הוא כלי רכב מנועי ספציפי, כלומר משאית ייעודית להרמת משקל. רישיון זה גם הוא מחולק לדרגות על פי המשקל.

 

לסיכום

תפעול המנוף מחייב הסמכה מקצועית ומעבר של מבחן הרישוי.

בחירת הרישיון תעשה בהתאם למנוף המתאים. כמו כן, אין להפעיל מנוף ללא הסמכה לכך, שכן זוהי גם עבירה על החוק, וגם מהווה סיכון של כל הסובבים.

 

מנופים

אולי יעניין אותך גם