חיפוש

תאונת עם רכב צבאי – מה עושים?

תאונות ברכב צבאי נחשבות לנושא מאוד מורכב, זאת מכיוון שהן עלולות להתרחב בין שני רכבים צבאיים או בין רכב צבאי ורכב אזרחי. הנפגעים עלולים להיות אזרחים גם כן, מעבר לחיילים שנפגעים מהתאונה. בהתאם לנסיבות, יש כמה מקרים אפשריים שצריך לנהוג בהם באופן שונה מבחינה משפטית. במידה וקרתה התאונה עם הרכב הצבאי, מה עליכם לעשות? על כל זאת – בהמשך.

 

אל מי פונים במקרה של תאונה

תאונת דרכים שמעורב בה רכב צבאי אחד לפחות אינה נחשבת תאונת דרכים רגילה מכיוון שיש מעורבות חוקית של המדינה בתאונה. לכן ההכרה בפצועים נעשית באופן שונה, כך גם נושא הפיצויים. לכן כאשר מתרחשת תאונה כזו, רצוי ומומלץ לפנות אל עורך דין צבאי כדי לקבל טיפול ראוי במקרה. זאת מכיוון שעורך דין צבאי מכיר לעומק את התחום והידע והניסיון שלו מאפשרים לו לנהל את המצב באופן הטוב ביותר. פנו עכשיו אלינו ונשמח לעזור לכם משפטית בכל נושא צבאי: https://brunolaw.co.il

 

תאונה בין רכבים צבאים

תאונות דרכים אשר היו מעורבים בה רכבים צבאיים בלבד, מזכאות את החייל שנפגע לזכויות מקצין התגמולים בלבד, ללא כל הסדר נוסף מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. במקרה ולא נגרם לחייל נזק כמו נכות, הוא לא יהיה זכאי לפיצויים, בלבד כיסוי טיפוליים רפואי שיזדקק להם.

 

תאונת דרכים בין רכב צבאי לבין רכב אזרחי

כאשר חייל נפגע בתאונות דרכים שהיה מעורב בה, גם כאשר התאונה היא בין רכב צבאי לבין רכב אזרחי, רק בתנאי שהרכב האזרחי הוא האשם בתאונה, ניתן לתבוע את חברת הביטוח של הרכב האזרחי. במקרה כזה החייל יאלץ לבחור בין פיצוים אזרחים לבין פיצויים המגיעים לו מקצין תגמולים. בנוסף, הזכאות לפיצויים מחברת הביטוח האזרחיות יתקבלו במקרה והוא יוכיח מעל כל ספק כי הנהג האזרחי הוא האחראי ואשם בתאונה. השופט הוא שיקבע את סכום הפיצויים בהתאם למידת אשמה של הנהג הפוגע.

 

אזרח הנפגע מרכב צבאי 

אזרח הולך רגל שנפגע מרכב צבאי לא יוכל לתבוע פיצויים במסגרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, אלא את משרד הביטחון. במסגרת התביעה המורכבת, על האזרח יהיה להוכיח כי התאונה נגמרה עקב רשלנות מצד הנהג ברכב הצבאי וגם את מידת הרשלנות שלו. בית המשפט יהיה רשאי לקבוע את גובהה הפיצויים, זאת בהתאם למידת הרשלנות של הנהג.

 

לסיכום 

תאונה שמעורבת בה רכב צבאי, גם אם מדובר על תאונה קלה, כמו למשל פגיעה שנחשבת קלה ברכב אזרחי, או אם מדובר בתאונה קשה שכוללת בתוכה נזקי גוף או נפש, היא מטופלת במסגרת שונה ממסגרת אזרחית. במקרה והייתם מעורבים בתאונה כזו, חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי המכיר את המערכת המשפט הצבאית, את הנהלים ואת כל החוקים ויכול להעניק לכם טיפול ראוי מקצה לקצה.

תאונה עם רכב צבאי

אולי יעניין אותך גם