חיפוש

למה תאונות אופנוע נחשבות להרבה יותר מסוכנות

אחוז תאונות הדרכים בכבישים גבוה מאד בשנים האחרונות ויש המגדירים אותו כ"מכת מדינה". מאחר שיש כל כך הרבה תאונות בישראל חשוב מאד להכיר את הנושא, כדי לדעת מה לשעות אם אתם או קרוביכם מעורבים בתאונה.

 

מבנה האופנוע

אופנוע הוא רכב שמהונדס אחרת מרכב. האופנוע הוא צר וללא מכסה בניגוד לרכב שיכול להיות גדול מאד. היתרון של המבנה של האופנוע הוא ברור: האופנוע לא צריך לעמוד בפקקים ויכול להשתחל בין כלי הרכב השונים. בנוסף האופנוע לא צריך לחפש מקום חניה בתוך העיר כמו כלי רכב אחר.

 

הסיכון באופנוע

תאונת אופנוע נחשבת לתאונה יותר מסוכנת. ליתרונות של מבנה האופנוע יש גם חסרונות. האופנוע הוא כלי תחבורה הרבה יותר חשוף, כך שברגע שיש תאונה הפגיעה חזיתית עם האדם ולא עם הרכב, דבר שמצעים את הפגיעה בהרבה. לא זו אף זו, מאחר שהאופנוע נוסע על שני גלגלים בלבד, היציבות שלו היא פחותה בהרבה משל רכב, כך שבכל פגיעה יכול האופנוע להחליק למרחקים ולהתהפך. כך שכל פגיעה באופנוע מוציאה אותו מאיזון הרבה יותר בקלות משמוציאה רכב אחר.

 

ביטוח חובה

לפי החוק, כל רכב ממונע מחוייב לעשות ביטוח. הביטוח נועד לשלם את הפיצויים לנהג במקרה של תאונה, וכך למנוע ממנו להיות חסר אונים בהמשך הדרך. בישראל, לא לעשות ביטוח חובה לרכב יכול להיחשב עבירה פלילית, ולכן יש להקפיד לעשות את הביטוח במזן.

 

ביטוח חובה לאופנוע

גם אופנוע נחשב לרכב ממונע ולכן גם הוא מחוייב לעשות ביטוח חובה לרכב לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. אולם, מאחר שהאופנוע הוא כלי רכב הרבה יותר מסוכן, הסיכוי לתאונה בכביש גובר, והסיכוי לפיצויים גבוהים יותר מהרגיל עולה. לכן, חברות הביטוח גובות יותר כסף על ביטוח חובה לאופנוע מאשר לרכב רגיל (מכונית), כך שיש אנשים שכתוצאה מהמחיר הגבוה לא עושים ביטוח חובה לאופנוע.

 

המשמעות של נהיגה ללא ביטוח חובה לאופנוע

במידה ועשיתם תאונת דרכים, אתם תהיו זכאים לפיצויים. כפי שהסברנו, הפיצויים ישלמו מביטוח החובה לרכב. במקרה שלא עשיתם ביטוח לרכב עדיין תוכלו להיות זכאיים לפיצויים, אך יהיה הרבה יותר קשה לקבל אותם. התהליך הוא תהליך נזיקי, ולכן תצטרכו להוכיח שהצד השני אשם בתאונה, ולולא הוא לא היתה נגרמת תאונה. זהו הליך ארוך מאד ומיגע.

לסיכום, בגלל המבנה המיוחד של האופנוע שנותן לו את היתרונות שלו, האופנוע נחשב לכלי רכב מסוכן יותר. המבנה גורם לאופנוע להיות פחות יציב ולרוכב האופנוע להיות הרבה יותר חשוף. בגלל הסיכון, ביטוח החובה לאופנוע הוא יותר גבוה מביטוח רגיל ויש אנשים שלא מבטחים את האופנוע בשל כך. כתוצאה מכך, אם תהיה להם תאונה יהיה להם הרבה יותר קשה לקבל פיצויים.

תאונות אופנוע

אולי יעניין אותך גם